Projekt novostavby rodinného domu v Průhonicích 1


Lokalita: Průhonice

Období: Únor 2005

Kategorie:
Rodinné domy

Stručný popis stavby

Navržený objekt tvoří hlavní dvoupodlažní budova (přízemí, patro) o rozměrech 24,7m x 7 m, doplněná o boční jednopodlažní garážový objekt s pracovnou, která slouží i jako hostovský pokoj s vlastním vstupem a soc. zázemím. Tento trakt má rozměry 6,4 m x 11,5 m.

Hlavní budova je dvoupodlažní. V přízemí je zádveří se šatnou, WC, jídelna, místnost pro domácí práce, obytný prostor, který je přes obě patra a ložnice rodičů se šatnou a koupelnou. V patře je galerie, 2 ložnice se sociálním zařízením a terasami.V garážovém křídle je umístěn kromě garáže také pokoj pro hosty (alternativně pracovnou) se samostatným vstupem, šatnou a sociálním zařízením.

Dům není podsklepený.

Zásady celkového řešení stavby

Navrhované objekty pracují s jednoduchými objemovými tvary. Hlavní objekt domu je podlouhlý hmotný kvádr, z kterého jakoby vyrústá lehká dřevěná obytná část -ložnic. Nad tímto objektem se vznáší  pultová střecha se spádem 8,5° k východu. Vedlejší objekt (garáž) má rovnou, vegetační střechu, v  částí je dřevěná terasa pro možnost pobytu jedné z ložnic.

Architektonickému tvarosloví odpovídají i použité materiály. Kombinace betonu, či betonových bloků v režném přírodním stavu s lehkostí dřeva. To je použito jak pro patro a střechu, tak i pro okna, dveře a povrchy všech teras. Jako krytina střechy jako i veškeré klempířské prvky budou zhotoveny z titanzinku.

Hlavní objekt je posazen na pozemek kolmo k příjezdové komunikaci, čímž je dosaženo ideální orientace (východ, západ ) všech obytných místností. Zatímco objekt garáže je postaven rovnoběžně s komunikací a tvoří tak přirozenou ochranu od severu pro vnitřní obytný prostor domu a zahrady, do které je obytná funkce domu orientována. Obě hmoty tvoří zástavbu do písmene „L“ uvnitř tohoto tvaru bude pokud možno zachován původní ráz zahrady-sadu s množstvím původních či nově vysázených ovocných stromů.

Ke stažení: