Projekt novostavby rodinného domu v Průhonicích 2


Lokalita: Průhonice

Období: Květen 2010

Kategorie:
Rodinné domy | Interiéry

Urbanistické a architektonické řešení stavby

Dům je situován ve východní části pozemku, kolmo k místní komunikaci Nové ulici, čímž je dosaženo ideální východně-západní orientace všech obytných místností. Je komponován tak, aby byl pokud možno zachován původní ráz zahrady - sadu s množstvím původních či nově vysázených ovocných stromů.

Dům se skládá z trojice vzájemně navazujících částí jednoduchých objemových tvarů. Hlavní objekt domu je podlouhlý kvádr, logicky navazující na dům, kolem kterého je veden přístupový koridor od Nové ulice. Skladba začíná přízemní, spíše příčně orientovanou hmotou garáže, na kterou navazuje vertikální objem vstupní části hlavního objektu pokračující dvoupodlažní částí, která končí stávající kamennou zdí bývalé stodoly. Střechy jsou navrženy jako ploché, vegetační nebo kryté vrstvou kačírku. Část je doplněna dřevěnou terasou pro jednu z ložnic.

Architektonickému tvarosloví odpovídají i použité materiály. Kombinace kámene, bílé omítky a obkladů dřevem jsou použity na všech částech domu.

Dispozičně je objekt horizontálně rozdělen na dvě části, lišící se svou funkcí. První nadzemní podlaží slouží převážně jako obytné, dále jako zázemí pro hosty a jsou zde soustředěny veškeré provozní součásti domu. Druhé nadzemní podlaží je pak určeno pro odpočinek a nerušenou práci obyvatel domu.

V přízemí je garáž pro jeden osobní automobil, zádveří se šatnou, koupelna s wc, pokoj pro hosty, kuchyň s jídelnou a místností pro domácí práce a obývací pokoj. Ve druhém patře je dvojice dětských pokojů, se sociálním zařízením a hernou a ložnice rodičů se šatnou a koupelnou. Dále je zde malé točité schodiště vedoucí do podkroví, které bude sloužit jako pracovna.

Pro objekt byl zvolen kombinovaný zděný konstrukční systém s montovanými železobetonovými stropy.

 

http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-v-pruhonicich-09q-/dum_osobnosti.aspx?c=A130912_121843_dum_osobnosti_rez

Ke stažení: