Projekt novostavby rodinného domu v Horních Měcholupech


Lokalita: Praha - Horní Měcholupy

Období: Březen 2006

Kategorie:
Rodinné domy

Objekt v půdorysném tvaru L vytváří soukromí zahrady, pergola a rošt fasády stíní okna před sluncem.

Dům pro rodinu se dvěma dětmi stojí na téměř rovinném pozemku ve starší poválečné zástavbě rodinných domů. Stavby v bezprostředním okolí mají různorodý charakter se šikmými i plochými střechami, v blízkosti se vyskytuje i nižší panelová výstavba. Kladem místa je především vzrostlá zeleň sousedních zahrad, která domu poskytuje příjemné výhledy jižním a západním směrem.

Pozemek o rozměrech 26 x 22,5 m vznikl rozdělením původní větší parcely se stávajícím domem, byl zplaněnou ovocnou zahradou ve vnitřním prostoru, přístupném od komunikace pouze úzkou cestou mezi dvěma dalšími pozemky, kde byl již v minulosti postaven nájezd s vraty v oplocení.

Objekt rodinného domu má půdorysný tvar písmene L, byl umístěn v severovýchodním rohu pozemku, zády ke komunikaci a nejbližším domům. Vnitřní prostor parcely si tak chrání své soukromí a obytné místnosti se mohou plně otevřít do vlastní pobytové zahrady. Mají nejenom příznivou orientaci ke světovým stranám na jih a k západu, ale také výhled do zeleně sousedních sadů.

Manželé měli poměrně velké prostorové nároky na celkem malou parcelu, a k tomu chtěli bydlet tak, aby dům byl obklopen zelení, ležel v relativním klidu a zapadl do okolní zástavby. Stavba měla být původně kompletně oblečená do drátěné nerezové konstrukce porostlé zelení. Toho se ale klienti zalekli, takže dřevěný předsazený rošt pro popínavé rostliny je vlastně kompromis. Aby se dům co nejvíce integroval do původní zahrady, byly použity i zelené vegetační střechy. Vytvářejí zahradu nejen při pohledu obyvatel domu z pracovny umístěné v patře, ale i při dálkovém výhledu z nedalekého panelového domu.

Vstupní dvoupodlažní křídlo navazuje na příjezdovou cestu, má podélnou osu v severojižním směru, kolmo na něj navazuje jednopodlažní křídlo. Obě křídla mají směrem „ven“ minimální množství okenních otvorů (pouze k nezbytnému přisvětlení), všechny pokoje se obracejí bohatým prosklením do zahrady. Místnosti v přízemí navazují přímým výstupem na terasu stíněnou pergolou, v horním podlaží zase na balkon. Rošt pro popínavou zeleň na fasádě dvoupodlažní části je ze strany zahrady předsazen o 90 cm, vytváří tak v obou výškových úrovních „lodžii“, stínění před horkým západním sluncem. V patře jsou lamely roštu současně i zábradlím balkonu, doplněným z vnitřní strany pletivem z tahokovu.

Vstup v přízemí vyšší hmoty (předsíň se šatnou a hala) rozděluje dispozici na společenské prostory a intimní zónu ložnic. Obytný prostor s kuchyní a jídelnou je náplní přízemní části domu, propojené celou jižní fasádou s terasou z dřevěných roštů, stíněnou pergolou. V severovýchodním rohu navazuje na kuchyni a současně i na vstupní prostory technické zázemí – domácí práce a kotel.

Na opačné straně se z haly prochází do ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, jednoramenným schodištěm je přístupné patro s pracovnou, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, dvěma dětskými pokoji a hygienickým zázemím. Pokoje předškolních dětí jsou prozatím propojeny, ale jejich oddělení je stavebně připraveno.

Provozně je od obytné části domu zcela oddělena garáž. Podél ní stojí přístřešek, kde může parkovat další automobil.

Spolupráce a vizualizace: Patrik Dolák

Zastavěná plocha 160,8 m2, vnější stěny: cihelné bloky Porotherm 240 mm + izolace 150 mm, probarvená omítka a předsazený dřevený plášť z latí Thermowood.

Výplně otvorů: eurookna, dveře dřevěné, garážová vrata plechová lakovaná, podlahy: průmyslová mozaika, schodiště: monolitické s betonovými stupni s dřeveným obložením v provedení jako podlahy.

Vytápění: plynový kotel, ocelová desková tělesa, podlahové konvektory před prosklenými stěnami, podlahové vytápění v koupelnách.

 

Ke stažení: